- Vi går for å løfte oss ytterligere

Skrevet av Thomas Gjelsås,  20.04.2026
Artikkelbilde
Spinaround vant tre løp i fjor og kommer ut på åpningsdagen i V65-4. Carlos Lopez, seiersjockey på dette bildet, rir på åpningsdagen. Foto: Hesteguiden.com

Hallvard Soma kan se tilbake på et godt fjorår, men er samtidig tydelig på at ambisjonene er enda høyere før årets sesong. Med god bredde og spennende hester mener treneren at de er på riktig vei.


                   

* – Vi er godt fornøyde med fjoråret. Det kunne gått enda bedre, men vi løftet oss fra tidligere og er på rett vei. Stallen vant 14 løp, og det var flere av hestene som stod frem. Jeg må trekke frem Spinaround og Holiday som begge vant tre løp hver.

Tøff vinter, men klare til start
Vinteren har bydd på utfordringer, men Soma mener de nå er der de skal være før sesongstart. - Det har vært en krevende vinter. Den vanskeligste jeg kan huske på lenge, men dette er likt for alle. Vi har jobbet så godt vi kan, det har vært bra bane nå den siste måneden, og jeg tror vi skal være godt forberedt til sesongen.

Soma er klar for åpningsdagen torsdag 23. april. -Vi starter noen hester allerede første løpsdag. Det blir fire starthester, og jeg blir ikke overrasket om vi kommer til vinnerpaddocken. Disse fire starter: The Singing Butler (V65-3), Spinaround (V65-4), Karismatic (V65-5) og Elderflower (V65-6).

* Under galoppens Oscar-galla tidligere i år ble Soma hedret sammen med kollegaene Are Hyldmo og Knut O. Arnesen. - Det var selvsagt hyggelig å bli satt pris på, og det varmer at miljøet verdsetter den innsatsen vi har lagt ned. Både Are Hyldmo, Knut O. Arnesen og jeg er fortsatt fulle av pågangsmot og vil gjerne vinne mange nye løp. 

Spinaround leverer

Blant stallens profiler har Spinaround vært den aller mest stabile. - Spinaround var jevn som en klokke i fjor og vi var meget fornøyde med han. Tre seire og åtte ganger blant de tre på 12 starter er sterke tall. Han takler både gress, dirt og ulik distanse. Han har gått opp en del i handicap, men er en ærlig hest som vi har god tro på også i år.

Holiday må derimot bruke litt mer tid før hun er tilbake. - Holiday ble satt litt tilbake av en skade i vinter, så hun kommer ikke til start tidlig. Hun er en veldig flink hest som jeg liker godt.

 

Spennende nykommere fra England

En meget spennende nykommer på stallen er Buenos Dias (79 i hcp). - Buenos Dias kommer fra England. Han fikk et brudd i et bakbein etter seiersløpet i England, og ble skrudd i bakkoden. Dette er en hest fra Amo Racing som jeg kjenner godt til. Ida jobbet der i fjor sommer og red hesten i trening, og når den kom opp på salgene fikk jeg tips om å slå til. Vi fikk den til en hyggelig pris, og jeg har veldig gode forventninger til han. Han har vært veldig positiv så langt, jobber bra og alt ser bra ut.

- Ar Diddy Dum Dum er også en hoppe Soma har tro på, men som vil få litt mer tid. - Ar Diddy Dum Dum er spennende. Hun kommer trolig ut på gresset 17. mai. Hun har nok vært best på gress i England, men har også vært annen på dirt. Hun har vært mye «brukt» og var litt tynn når hun kom, så jeg har valgt å gi henne litt tid. Vi vurderer 1000 Guineas, men det er mulig hun ikke har helt det nivået inne nå. Hun trener bra, og dette var en hest vi kjøpte rimelig ved hjelp av Walter Buick.

Flere kort på hånden

Soma trekker også frem flere andre hester som kan bidra i sesongen. - Heia Pingu er en artig hest. Forbedret seg i fjor, har lagt seg ut og blitt enda mer sprinteraktig i kroppen. Kan kanskje forbedre seg ytterligere, men har fortsatt ikke klart å prestere bra på gresset.

- Elderflower vant løp i fjor, men ble halt på et bakbein i etterkant. Og det fant vi heller ikke ut av. Veterinæren mente det var en muskelstrekk, men det viste seg å være en hovbyll. Dette tok lang tid, og sesongen ble spolert. Dermed har vi forventninger til henne i år.

- This Is Chili er en norskoppdrettet 3-åring som jeg har veldig tro på. Den skal hevde seg blant de norskfødte jevngamle.

* Den rutinerte treneren har klare ambisjoner før årets sesong. - Vi har en bra stall og et godt team. Jeg håper at alle hestene i stallen kan vise frem sitt beste. Vi går for å løfte oss ytterligere fra fjoråret, avslutter Hallvard Soma.