Sterkt løp: Ami De Vega femte i München

Skrevet av Tom W. Johannessen,  08.11.2025
Artikkelbilde
Ami De Vega (startnummer 2) på vei mot en femteplass i Gruppe 1-løpet Grosser Preis Von Bayern. Bay City Roller vant løpet i overlegen stil. Skjermdump: Deutscher Galopp/Facebook

- Jeg er veldig fornøyd. Han avsluttet veldig bra. Best  av hestene fra nummer 3 til 5, sa Jan-Erik Neuroth etter 5-årige Ami De Vegas (Stall Perlen) femteplass i Grosser Preis von Bayern lørdag. 

* Bay City Roller og Adrie De Vries vant Gruppe 1-løpet som en 11-oddser.

Jan-Erik fortsetter analysen for ovrevoll.no etter løpet: - Han fikk en fin start, men ble litt «overkjørt» på første langside. I siste sving ble han dyttet litt ut og mistet fart. Uten dette hadde han blitt treer. Vi skal også huske på at han ikke har gått løp siden juli. Ami De Vega er en veldig god hest, og han viste at han står distansen.

* Ami De Vega var foran favoritten, Covergent (målfotoslått i årets tyske Derby, 101 i skandinavisk form) med William Buick. En 1,6  oddser før start. Han var også foran Junko, slått trekvart lengde av verdensstjernen Rebel’s Romance i Grosser Preis Von Berlin på likevekt tidligere i år. På skjermdumpen fra Deutscher Galopp over; Oliver Wilson i Perlen-fargene før start. 

* Bay City Roller, en irskfødt 3-åring trenes av Newmarkets George Scott, har gått de siste løpene i Frankrike. Han kom fra en fjerdeplass i Prix De Conseil De Paris 19. oktober, slått tre lengder av Covergent – som mer spilt. I det løpet la han seg bak fra start, nå var det fronten som gjaldt. Han ledet hver meter og var suveren til en 7-lengders seier for jockey Adrie De Vries som utsatte Dubai-reisen for dette rittet – for øvrig det siste Gruppe 1-løpet i Europa i år. Førstepremien lørdag var 100 000 euro. 

* Tiffany, feltet eneste hoppe, ble toer; slått 7 lengder av vinneren. Hun har nå trolig avsluttet løpskarrieren. Ned til tredjehesten, 40-oddseren Rashford, var det nye 4 lengder. Fireren Lazio var en halv lengde bak Rashford - og en halv lengde foran Ami De Vega (egenoppdrettet av Stall Perlen) som var 12 lengder bak førstehesten Bay City Roller som satset på et frontrunner-ritt og lyktes. Ami De Vega (reiste til Krefeld etter løpet, videre til Øvrevoll og vinterferie mandag) ga 2,5 kilo til vinneren. 

* No Short Cuts ble sist i sitt løp: - Han hadde ikke lyst til å løpe på gresset, kommenterte Jan-Erik Neuroth.