Jan-Erik: - Ami De Vega er en utrolig god hest på distanse!

Skrevet av Tom W. Johannessen,  26.06.2025
Artikkelbilde
Ami De Vega (Stall Perlen) vinner Norsk Derby 2023 med Jan-Erik Neuroth. Sandro De Paiva rir i Oslo Cup fredag, jockey Jan-Erik er som kjent blitt trener-Jan-Erik. Ami De Vega er favoritt i Oslo Cup. Foto: Hesteguiden.com

Jan-Erik Neuroth er bygd for storløpsdager. Han har favorittene i de tre største løpene på Øvrevoll fredag. Om Ami De Vega i Oslo Cup sier han: - Det er den beste hesten i feltet!

                          

* Han legger utfyllende til: - Ami De Vega er en utrolig god hest på distanse.

* Jan-Erik har mer å legge til før han kommenterer hver av de enkelte hestene. Dette er  informasjon, sett fra hans ståsted, som har med baneunderlaget og preparingen av banen å gjøre. Vi snakker her om viktig spille-informasjon:

- Banen er nå klippet og hullet for drenering. Det gjør at den blir løsere oppå og uten det jeg vil kalle naturlig feste; at hoven til hesten går nedi gresset. Jeg visste ikke om at dette ville bli gjort. Nå er det en fordel for hester som har sko med grep, en type sko som er tillatt i Skandinavia, men ikke ellers i Europa. Jeg bruker det ikke, men ser fordelen av å kunne ha brukt det fredag. Men omskoing av hestene skjer fra 14 til 5 dager før løpene. Veldig mange av trenerne på Øvrevoll bruker denne type sko uten at man vet hvem som bruker hva. Det burde oppgis ved starterklæring. Dette gir også mer x-faktor til spillerne og er viktig når man skal vurdere hester og løp.

- Dine hester fredag?
- Størst ulempe av banen som den fremstår nå har Icon Bling i 2000 Guineas og Indy Humor i Oslo Cup. Jeg sier ikke at Icon Bling ikke kan vinne, men han er veldig avhengig av feste. Ami De Vega i Oslo Cup og Crystal Love i 1000 Guineas har en kortere aksjon. Begge ville hatt nytte av sko med grep, men her er det ikke på samme måten. Ami De Vega og Crystal Love er gode vinnersjanser hvis de får gode løp. Crystal Love blir hissig i front, og dit skal hun ikke fredag.   

 Jan-Eriks kommentarer til hestene

- 2 Bay Zone
 (1. løp, André Rodriguez De Oliveira) har ikke vist noe særlig i løpene. Er bedre i trening. Vi prøver en ny distanse nå.

- 3 Icon
Bling (2. løp, Sandro De Paiva) har jeg nevnt innledningsvis. Ingen fordel av banen som den er nå. Men hesten er fortsatt i storform. Løpet er jevnt hvis du ser på formtall. Light Garden kan også være med i toppen – hvis det ikke er litt kort for denne?

- 1 Indy Humor (V5-2/Oslo Cup, Oliver Wilson) gjør aldri et dårlig løp på my Øvrevoll-bane som jeg trodde det skulle bli ved starterklæring. Håpet han kunne bli nummer to og eventuelt vinne hvis Ami De Vega skulle være borte. Toer sist, måtte dra feltet hele veien. Men som sagt innledningsvis, andre forutsetninger nå

- 2 Ami De Vega (V5-2/Oslo Cup, Sandro De Paiva) holder veldig bra form. Min beste sjanse denne løpsdagen og som nevnt innledningsvis en utrolig god hest på distanse. Vant løpet i fjor og kommer fra seier i Scandinavian Open på Klampenborg. Var veldig fin der. På papiret og på tall er det Greenland og Quebello som kan utfordre. Greenland er en hest med kapasitet, men jeg lurer på om han er en stayer? Ami De Vega er meldt i Berlin i Gruppe 3 den 20. juli. Han har en kortere aksjon enn hester som Icon Bling og Indy Humor og har det jeg vil kalle et naturlig grep.

- 8 Crystal Love (V5-3/V4-1, Sandro De Paiva) gikk i front i 1000 Guineas i Sverige, der skulle hun ikke gå. Hun skal pakkes inn og bruke speeden. Dette skal vel egentlig være en stor sjanse. Irish Lioness fra Cathrine Erichsen er i mine øyne hardest i mot. De andre må vise mer. Crystal Love er en hest med en ganske kort aksjon. Da er ikke grepet på skoene så viktig, sier Jan-Erik Neuroth til ovrevoll.no.


Outsidere fra Silja

Silja Støren topper Øvrevolls trenerstatistikk så langt. Hun kan smile hele veien til vinnerpaddocken som hun gjør sammen med Sticky Chance på Svensk Galopps bilde fra Göteborg i lunsjen onsdag. Silja har tre fredag og kan by på gode outsidere i løpene der hun har starthest.

- 5 Carrara (V5-1, Manuel Martinez) liker mykt. Under pari sist, var litt slakkere enn vanlig. Det kan bare ha vært en dårlig dag. Er nok forbedret nå. Og det er jo finale. Hestene her bytter på å vinne.

- 5 Capitana Bling (V5-3/V4-1) har jeg tro på. Skal ha godt feste i banen. Slått 3,5 lengder i Svenskt 1000 Guineas der hun fulgte Crystal Love som gikk for hardt ut. Crystal Love og Cathrines (Erichsen, red. anm.) i mot.

- 6 Buckyboss (V5-4/V4-2 Malin Holmberg) kommer bakfra. De skal passe seg for ham på slutten. Ris av Malin Holmberg, det har med vekt å gjøre at Manuel (Martinez, red.anm.) sitter på Simply Minds – som kanskje skulle hatt 1800 meter.


Utfordrer Ami De Vega

ØNSKEREPRISE? Her "backar vi bandet" og stopper på Oslo Cup i 2022. Tobias Hellgren, Anna Pilroth og Quebello opplever karrierehøydepunktet. En ønskereprise fredag har ingen av dem noe i mot. Foto: Hesteguiden.com

Tobias Hellgren og makker Anna Pilroth har vært i flytsonen i hele år. De kan lene seg på mektige seiersprosenter i både Norge og Sverige. Trener-Tobias har 27 i seiersprosent i Sverige og 37 i Norge. Jockey-Anna har 36 i Sverige og 33 i seiersprosent på Øvrevoll. Tobias kommer med to til Øvrevoll. Quebello har vunnet Oslo Cup før (2022) og kan gjøre det igjen.

- 3 Double Ux (V5-2/Oslo Cup, Nora Hagelund Holm) har to rake mot gode hester. Vil gjerne ha god til lett bane, jo «snabbere» jo bedre, egentlig. I pengene her.

- 7 Quebello (V5-2/Oslo Cup, Anna Pilroth) vant dette løpet i 2022. Gjør han som han gjorde i Stockholm Cup i 2024, er han på målfoto. Fikk ikke noe optimalt løp den gang, slått 4,5 lengder. Best Of Lips vant. Quebello ble påridd i Scandinavian Open i fjor, mistet Oslo Cup etterpå. Hadde i en periode problemer øverst i ryggen. Veldig fin nå. Ami De Vega blir klar favoritt, og det skal han være. Men Quebello er interessant. Han er «snabb» nok, og det er ingen Bank Of Burden i feltet nå, sier «Tobbe» til ovrevoll.no.  

* Carlos Lopez topper Øvrevolls jockeystatistikk med ti seire så langt. Sandro De Paiva er toer med åtte førsteplasser. Sistnevnte sitter på favoritten i de tre hovedløpene fredag. Sandro Paiva har ellers vunnet Oslo Cup tre av de fire siste årene.