* - For å ta den forrige løpsdagen først: Det er bedre å ligge lavt og vinne løp enn å gå høyt ut og ikke vinne løp, sier han. Og har ganske rett.
* Så langt har Knut vunnet mange løp; 10 er et pent tall. I fjor stoppet han på 13, året før hele 23. Torsdag har han tre til start, alle er inne med vinnersjanse.
- 3 Fornham St. Martin (V65-1, Sandro De Paiva, 63-prosenter kl. 11.00 torsdag) er vel ikke en banker som jeg meldte sist han var ute på dirt; den 24. juli. Han har for øvrig også funka på gresset. Men jeg er veldig «opp" igjen nå. Han fikk tre kilo for seieren, men det er ikke veldig mange formhester i mot. Honorah kan mye, men har ikke lyktes så langt i år. Og Nashaa kan jo klinke til. Uansett, jeg har veldig god tro på Fornham St Martin.
- 3 Final Angel (V65-4/V4-2, Sandro De Paiva) gikk for hardt ut sist, fikk det tungt på slutten. Sandro (De Paiva, red. anm.) velger denne av mine to. Regnes i et løp med mange gode.
- 7 Canmore (V65-4, Lorenzo Putzulu) obs’er jeg litt på. God sist på litt for langt. Har kommet ned i handicap og er på vei opp. Hadde vært en klink vinner på dirt, sier Knut til ovrevoll.no.
Bloomerup og spennende 2-åringer

Tobias Hellgren/Anna Pilroth (Svensk Galopps bilde) hadde en fin vinner i Buddy Bob forrige løpsdag. Torsdag kommer Tobias fra Skara med fem. Med 23 i seiersprosent på Øvrevoll så langt, skal det være en vinner i kvintetten.
- Bloomerup er den beste sjansen, sier Tobias som også er veldig spent på de to 2-årige debutantene.
- 2 Tarantina (V65-2, Anna Pilroth) har samme mamma som Titannia, vinner av Dansk Derby i 2022 og vinner av Breeders’ på Bro. Er en større og mer «klassig» type enn den andre. Trener fint, det gjør begge. Det blir spennende å se. Tarantina starter i «Skandinavisk» neste gang. Ser vi langsiktig, skal Tarantina være foran, men nå er jeg ikke sikker. Begge mine skal strekes.
- 7 Cece Breakthru (V65-2, Nora Hagelund Holm) er som sagt lengre fremme enn den andre. Litt mer klar, har vært det i tre uker. Er «streetsmart» og rask ut. Kan få et forsprang - så får vi se.
- 2 Legosoldat (V65-3/V4-1 Tonje Sørvang) er vi fornøyd med. Tre tette starter skal ikke være noe problem for ham. Skal ha fordel av 1370 meter.
- 7 Midnight Oil (V65-5/V4-3, Anna Pilroth) har vært litt sjuk. Vi sikter oss inn på fjerde-femteplass.
- 9 Bloomerup (V65-6/V4-4, Anna Pilroth) er stallens beste sjanse torsdag, passer bra på sanden. Går jevne, gode løp. Det er færrest spørsmålstegn ved denne. Er ganske «snabb» ut av boksene, det er gunstig herfra, uttaler Tobias Hellgren til ovrevoll.no.
Teten som gjelder for Honorah

Tonje Guttulsrød kommer fra Skoppum med to; Honorah (Hesteguidens bilde) og Diggit. Begge er gode for klassen, og begge er hva vi i år kan kalle stang-ut-hester med bedre prestasjoner enn raden forteller. Diggit ble Årets Handicapper på Øvrevoll i fjor, gikk fra 49 til 63; 61 i handicap nå. – Honorah er den beste sjansen, tror Tonje. Hun kommer med en hest som kan utfordre storfavoritten Fornham St Martin.
- 6 Honorah (V65-1, Willa Synøve Marcussen Schou) har vært uheldig. Har ikke kommet foran – og har sklidd. Det er teten som gjelder. Er mye bedre enn raden. Trener veldig, veldig bra. Kommer han foran, er det de andre som må jage. Da er han god.
- 10 Diggit (V65-6/V4-4, Nora Hagelund Holm) har også vært uheldig. Men han bestemmer det meste selv, sier Tonje til ovrevoll.no.
Alltid verdt å følge Tonje

Tonje Sørvang (Svensk Galopps bilde), Skreias beste jockey, er alltid verdt å følge Hun rir to og har god oversikt over Åge Mathisen-hesten Stormy Defense som ris av Thuva Hjalmarsson i et løp der Tonje sitter på Legosoldat for Tobias Hellgren. Løpet er Høymyr Hesteutstyr Cup – der Tonje allerede er vinneren før det siste løpet.
- 2 Stormy Defense (V65-3/V4-1, Thuva Hjalmarsson) trener veldig fint. Kom bra på slutten sist. Det er kanskje litt langt, men vi håper på en trippelplass. Det kan bli hardt å vinne, møter noen som står bedre til.
- 5 Legosoldat (V65-3/V4-1) var nummer to på Göteborg. Det er fordel med litt lengre løp, har Anna (Pilroth, red. anm.) sagt til meg. Skal være i toppen her. Min beste sjanse.
- 3 Sir Benjamin (V65-6/V4-4) var veldig flink til seier sist. Litt kortere løp nå. Vi prøver å være med i frontgruppen; det ser ut som han liker litt drahjelp, sier Tonje til ovrevoll.no.
«Ikke så rask som de to jeg hadde ute i det forrige 2-årsløpet»

Jan-Erik Neuroth starter én hest; Nouvelle Fleur i 2-årsløpet. Blir favoritt, avstamningen imponerer. Nouvelle Lune er mamma’n. Men vi legger merke til at Jan-Erik ikke innkasserer noe på forhånd her.
- 5 Nouvelle Fleur (V65-2, Sandro De Paiva) trenger løpet både erfaringsmessig og kondisjonsmessig. Blir en fin hest på sikt. Nå er det umulig å vite hva de andre kan. På stammen er Nouvelle Lune en stayer. Hadde det vært 1170 meter, hadde jeg ikke startet. Kan være god nok, men kan også bli løpt fra av hester som er raskere, foreløpig. Hun er ikke så rask som de to jeg hadde ute i det forrige 2-årsløpet. Starter i Skandinavisk Mesterskap eller «Amacita» neste gang, sier Jan-Erik Neuroth til ovrevoll.no.
Har Willa en vinner?

Hun kjører på, holder alltid tempoet oppe. Willa Synøve Marcussen Schou har vunnet seks Øvrevoll-løp i år og er beste kvinnelige rytter. Willa er aldri glad i å blinke ut én hest, men er klar på at løpsdagen er "spennende" - sett med Willa-øyne. Hun rir fire: Honorah, Super Smooth, Mrs Dowley og My Kardashian.
- 6 Honorah (V65-1, Tonje Guttulsrød trener) er veldig startkjapp, men det skal holde hele veien. Kan jo dabbe av, det har skjedd. Jeg liker ihvertfall hesten veldig godt. Møter Fornham St Martin her.
- 6 Super Smooth (V65-2, Gina Mathisen) debuterer. Dette er en fin hest. Jeg satt på ham etter løpene sist, det var snakk om å tråkke rundt gresset - med jernsko. Jeg sa til Gina at jeg likt'en godt. Hennes hester er sterke. Dette er en ganske stor type som beveger seg bra. Så får vi bare se i et løp med 2-årsdebutanter.
- 6 Mrs Dowley (V65-4/V4-2, Are Hyldmo) har vært på trippelen hver gang i Norge. Ærlig, men fortsatt litt grønn. Møter bedre hester nå i et åpent løp.
- 4 My Kardashian (V65-6, V4-4, Gina Mathisen) er ganske startkjapp. Starter vel i Drømmemilen på Derby-dagen. En fin og ærlig hest. Var med i løpet der Manuel Martinez datt av sist, jeg måtte jo fokusere på flere ting da. Kommer ut i et åpent løp; kanskje et lite obs. på denne? sier Willa til ovrevoll.no om en lite spilt hest.
* Sandro De Paiva er to foran Carlos Lopez på jockeystatistikken. Det handler om disse to i et «two-horse-race.» Carlos er ti ganger champion på Øvrevoll, Sandro har ikke gått til topps tidligere. Sistnevnte drar til vinteropphold i Dubai i midten av oktober. Det vil selvfølgelig gi en fordel til Carlos som altså jakter championat nummer 11.
2-årsløpet/V65-2: Smooth Escape (f. 2014), mamma'n til debutanten Super Smooth (begge eid av Stall GM), vant ti løp på Øvrevoll mellom mai 2018 og mai 2022. Hun vant aldri løp kortere enn 2160 meter, den siste seieren kom på 2500 meter med Macjack på sølvplass. Zeraphine, mor til Zelda, vant sine to første starter som 2-åring på distansene 1370 og 1170 meter (Eivind Eckbos Vandrepokal 2020).
SISTE OM BANEN: Gressebanen er god, målt til 4.0, forventes å passe alle hester. Dirt'en vannes gjennom dagen og før løpene for å gi en rask og jevn bane, melder baneansvarlig René Naustdal til ovrevoll.no i dag tidlig.