Cathrine: - Jeg tror hun vinner!

Skrevet av Tom W. Johannessen,  30.04.2025
Artikkelbilde
Cathrine Erichsen er nøkkeltreneren torsdag. Hun har fem starthester og vil ganske sikkert dukke opp i vinnerpaddocken på en løpsdag som spillemessig sett er klart mer utfordrende enn åpningsdagen. Foto: Norsk Rikstoto

Regjerende trenerchampion Cathrine Erichsen vant med Irish Lioness første løpsdag. Hun er nøkkeltreneren torsdag. – Jeg tror hun vinner! sier Cathrine til ovrevoll.no om Awatara i V5-1.



- Awatara, med én seier i august i fjor, er svenskeid av Owners Club På Stället. Bak stallpseudonymet; en eiergjeng med karismatiske Hans «Hasse» Backe (se skjermdumpen fra Rockklassiker) i front.
Han er godt kjent i Bærum; i 1996 og ’97 trente dagens 73-åring Stabæk til en 6.- og en 5.plass i Eliteserien - eller Tippeligaen som var navnet den gangen.
Backe er på plass på Øvrevoll torsdag.
Han har en imponerende trener-fartstid over hele Europa:
Molde, AIK, Djurgården, Hammarby, AaB, FCK, Panathinaikos, Red Bull Salzburg m/fler.
Han var også i trenerteamet under avdøde Sven-Göran «Svennis» Eriksson i Manchester City i 2007/2008-sesongen.

Tilbake til Øvrevoll og Cathrine Erichsen: Hun starter fem hester og har vinnersjanse med fire av dem.
Her er Cathrines kommentarer:

- 2 Awatara (V5-1, Jacob Johansen/ny, 49-prosenter kl. 12.00 torsdag) har fungert fint i trening. Er halsoperert i vinter. Jeg tror som sagt hun vinner dette.

Red. anm.: Awatara blir stadig spilt opp og var en 60-prosenter kl. 17.30 torsdag.

- 4 Lily Of the Valley (V5-1, André Rodriguez De Oliveira) trener hyggelig, men er ute for å lære her.

- 9 Airtrix (V5-3/V4-1, Jacob Johansen) jobber hyggelig. Har 60 i handicap og bør kunne mer. Vant fire løp i fjor, tre på 2400 meter, ett av dem med Jacob Johansen. Jobber hyggelig. Det er flere av hestene i dette feltet som ikke står 2400 meter. Airtrix har vinnersjanse.

- 2 Boaz (V5-5/V4-3, Harry Willian Wessner/ny) var veldig uheldig i fjor. Ble sittende fast og var i det hele tatt forfulgt av utur. Jobber veldig bra og er spennende torsdag.

- 8 Kill That Cat (V5-5/V4-3, Jacob Johansen) er veldig happy om dagen. Mine to i løpet er jevne. Kill That Cat vant ikke løp i fjor, men var to ganger toer på 1600 meter i november - på god tid begge gangene. I ett av løpene var han slått med hode. Kommer til å gå bra torsdag.

Somas beste sjanse: Holiday i V4-4

Hallvard Soma åpnet sesongen bra med seier til Spinaround (se Hesteguidens bilde over, Carlos Lopez i salen) forrige torsdag. Ringreven, som deler bursdag med Niels Petersen og Mick Jagger, har mer på lager og er en trener å følge torsdag. - Holiday i V4-4 er den beste sjansen, sier han til ovrevoll.no etter litt betenkningstid.

- 3 Karismatic (V5-1, Lorenzo Putzulu) er ingen sprinter. Ute for å få løp. Er best på gress. Karismatic er blitt en sterkere hest i år. Jeg er spent på banen. Tunge greier sist;  to sekunder for tung. Alltid vanskelig å si hvordan den blir.

- 5 Elderflower (V5-5/V4-3, Lorenzo Putzulu) er ny. Går bra i trening, følger Spinaround. Lorenzo Putzulu tar av tre kilo. Ute for at vi skal lære henne å kjenne. Jeg tror den andre av mine er foran. 

Red. anm.: Fra Racing Post og Elderflowers siste løp i England; på Chelmsford og all-weather i oktober:

- 7 Naasha (V5-5/V4-3, Malin Holmberg) blåste tom sist, men var bra. Tapte litt tid på en hovknusning. Kommer til å være sterkt forbedra torsdag og skal regnes.

- 10 Holiday (V4-4, Malin Holmberg) er bra; det er Star Pakistan fra Tobias Hellgren å slå. Men han sier jo at den fortsatt går litt grønt. 24. oktober i fjor var jeg sikker på vi skulle vinne med Holiday, men da ble vi slått av Star Pakistan. Holiday er klar, står fint til og er som sagt stallens beste sjanse torsdag, uttaler Hallvard Soma.

Tror på Emmeline igjen

Are Hyldmo starter fire i dag. Han fikk en fin seier med 7. valget Emmeline første løpsdag (Hesteguidens bilde over) og blinker ut samme hest som den beste sjansen torsdag. Nå starter Emmeline som favoritt i V5-4/V4-2.

- 4 Rocks Giant (V5-2, Emilie Finckenhagen) er en kjempesvær hest. Tror absolutt han kan mer enn formtallet. Hesten å slå er Macjack som vel har vunnet i årsdebuten fire år på rad. Blir vi nummer to bak ham, er det bra. Og slår vi’n er det en bonus!

- 2 Mozarts Queen (V5-3/V4-1, Anna Pilroth) var nesten ikke i trening som 2-åring. Brukte sesongen i fjor til å skjønne litt. Anna Pilroth ga henne et fint ritt da hun vant i fjor høst – selv om det ikke var noen stjerner hun slo. Kan formtallet og er ikke helt borte i et åpent løp. 2000 meter er kanskje hennes beste distansen, men 2400 går også. En outsider i dag, men Mozarts Queen er nok den av mine jeg er mest usikker på.

- 3 Emmeline (V5-4/V4-2, Willa Synøve Marcussen Schou) imponerte stort i forhold til tidligere da hun vant sist. Det var måten hun gjorde det på. I dag møter hun bedre hester, og jeg stoler fortsatt ikke helt på henne. Men det går an å tro på seier igjen, absolutt! Det er flere startraske her, bl.a. Queen Of Hearts i startspor 1. Men Emmeline er ikke avhengig av tet. The Prince er, som jeg ser det, den største utfordreren.

- 6 Spirit Of Cimarron (V5-5/V4-3, Anna Pilroth) var jeg kjempefornøyd med som toer sist. Lord Mountbatten, med Dubai-form, var for god; resten av gjengen slo han greit. Det er en tøff og sunn hest, men du vet jo aldri om de får en reaksjon når de går uke-uke. Bærer vekt. Går ned minst et par klasser, men det ser man selvfølgelig også på vekten.
Er tippet, men var overraskende lite spilt tidlig på dagen (7-prosenter kl. 12.00, red. anm.), sier Are Hyldmo til ovrevoll.no   


Marie Lustig: "Reisen har tatt på"

Marie Lustig har igjen tatt den lange veien fra Örkelljunga til Øvrevoll. Men den har blitt lengre enn vanlig. – Det har vært problemer. Jeg hadde i utgangspunktet forhåpninger til alle tre jeg kommer med. Men nå vet jeg ikke, reisen har tatt på. Vi rekker det i hvert fall. Så får vi uansett «holde tummarna». Jeg håper de vanner banen. Det er bra for mine hester, sier Marie til ovrevoll.no.

- 7 Penny Lane (V5-3/V4-1, Emelie Gustavsson) var «jättebra» sist som toer i årsdebuten. Får se hvordan hun tar den lange reisen.  

- 8 Romanée (V5-4/V4-2, Emelie Gustavsson) har aldri sett så bra ut noensinne. 1100 meter er helt ok, og dirt går veldig fint. Sporet helt ytterst? Det er ok å stå der! Dette er en «jättestor» hest  som kommer i lange kliv. Jeg ville sagt at han var dagens banker, men så var det dette med reisen da…

- Mudawy (V5-5/V4-3, Emelie Gustavsson) er ikke så dårlig, men jeg vet ikke helt. Ble nummer 7 i årsdebuten. Er jo droppet mye etter hvert. Jeg håper jo egentlig at det kan bli et par-tre seire i år, sier Marie Lustig til ovrevoll.no på veien til Øvrevoll.

* Red.anm.: Mudawy vant siste gang på Øvrevoll den 19. oktober 2023 på en 1600 meter fra formtall 80 seks lengder foran Tambora Queen.

OM BANEN: - Vi vannet banen grundig i dag og har rullet den etterpå. Underlaget er aldri løst. På forrige løpsdag viste banen seg å være dypere enn forventet, noe som ga en fordel til hester med god kondisjon. Vi håper banen holder seg i samme stand gjennom de to timene med løp. Det an likevel ende at den blr tregere mot slutten av løpsdagen, sier baneansvarlig René Naustdal til ovrevoll.no fær løpene.



* Carlos Lopez, som tok tre jockeyseire forrige torsdag, rir ikke denne løpsdagen. Han befinner seg på hesteryggen av Ultima (Veronika Jandova, Hannoverscher Stutenpreis/Listed-løp for hopper kl. 15.00. Se løpet på Facebook/Deutscher Galopp) i Hannover der også Øvrevoll-trener Jan-Erik Neuroth har to hester til start torsdag; Perlen-hestene Theonello (Cup der Saubermänner kl. 13.50) og Thunder Sea i en gunstig boks nummer 2. De ris av Sandro De Paiva. Heller ikke Elione Chaves er på Øvrevoll torsdag. Det betyr at ingen av fjorårets Topp 3-jockeyer er på plass.

* Ultima lyktes ikke i Dubai i vinter, men vant  Arqana-Herbst-Stuten-Preis over 2200 meter (Gruppe 3) i Hannover med Carlos Lopez i fjor høst. Ultima er en 13-oddser i forhåndsspillet i Hannover.
Carlos sitter også på en annen Veronika Jandova-hest; Finn's Charm. Står på 89 i handicap og er et ubeskrevet blad i skandinavisk sammenheng. Ble kjøpt på samme auksjon som Hans Andersen, vinneren av Danish Jockey Club Cup. Starter kl. 16.15 torsdag i Grosser Preis von Rossman, et Listed-løp over 1300 meter.